کار کردن با دستگاه های اسپرسو خانگی

برای شروع مخزن آب سرد را از آب آشامیدنی پر میکنیم تا قسمتی که علامت زده شده.

دستگاه را روشن میکنیم

سبد پورتافیلتر باید تمیز و خشک باشد

قهوه ی آسیاب شده با درجه آسیاب مخصوص دستگاه اسپرسو ساز خانگی را داخل سبدپورتافیلتر ریخته در حدی که کاملا پر شود ،سپس با تمپر پودر قهوه را فشرده می کنیم میزان فشار باید متوسط باشد نه کم نه زیاد

حالا با توجه به اینکه دستگاه هم گرم و آماده عصاره گیری شده پورتافیلتر  را می بندیم  کاپ قهوه را زیر آن قرار میدهیم و دکمه ی شروع عصاره گیری را فشار می دهیم بعد از تقریبا ۲۲ ثانیه عصاره گیری را قطع میکنیم .اسپرسوی ما آماده است.

چطور متوجه شویم اسپرسوی عصاره گیری شده از دستگاه اسپرسوی خانگی به استاندارد نزدیک است؟

غلظت و بادی قهوه : باید قهوه غلظت بالایی داشته باشد و آبکی نباشد درصورتی که بافت و حالت اسپرسو آبکی باشد قهوه ی ما کم عصاره گیری شده است.

بوی قهوه : بوی اسپرسو نباید بوی زننده و سوختگی بدهد در غیر این صورت یک قسمت از عصاره گیری اشتباه بوده است.

طعم قهوه باید ویژگی های از قبل تعریف شده در مورد دانه ی عصاره گیری شده را داشته باشد و طعم هایی مثل شوری نمکی یا تلخی بیش از حد نداشته باشد

در کل باید قهوه ای با عطر و طعم و ظاهر مناسب عصاره گیری شده باشد در صورتی که این معیار ها را نمی دانید سعی کنید در فروشگاه ها یا کافه هایی که قهوه های تخصصی با کیفیت خوب را سرو می کنند اسپرسو تست کنید تا به مرور معیار های حسی یک اسپرسوی خوب را بهتر درک کنید.

عکس زیر تفاوت اسپرسوی استاندارد یا ضعیف را نشان می دهد.تاثیر آسیاب مناسب و میزان عصاره گیری کاملا مشخص است

کار با نازل بخار و فوم گیری

شیر را داخل پیچر می ریزیم (اندازه ای که قرار است با قهوه ترکیب شود) شیر نازل را باز و بعد از دو ثانیه می بندیم تا بخار اولیه خارج شود.سپس نازل را داخل شیر می بریم در حدی که نوک نازل در بالاترین سطح شیر باشد.

حالا نازل بخار را باز می کنیم باید زاویه پیچر طوری باشد که شیر داخل پیچر بچرخد .سپس با توجه به نوع نوشیدنی که از قبل انتخاب کردیم و رسیدن به میزان فوم مورد نظر نازل را تا وسط حجم شیر داخل می بریم به طوری که چرخش شیر قطع نشود.در حین فوم گیری با یک دست دسته پیچر را نگه می داریم و با دست دیگر بدنه ی پیچر را لمس می کنیم تا متوجه دمای مناسب بشویم

وقتی دمای بدنه نزدیک به حدی رسید که برای لمس کردن داغ بود بلافاصله شیر نازل را می بندیم.پیچر را روی سطح قرار داده و به آرامی حدود هفت ثانیه با حرکت دست به شکل چرخشی تکان می دهیم تا ترکیب شیر و فوم شیر از هم جدا نشود. سپس خیلی آرام پیچر را روی سطح می کوبیم تا حباب های روی سطح فوم کاملا از بین برود برای اینکار می توانید یک دست را هم روی سطح بالای پیچر قرار دهید تا از پرش احتمالی قطره ها  و برخورد به صورت و لباس در حین کوبیدن جلو گیری شود.

حالا شیر را روی اسپرسو ریخته و نوش جان می کنید.