وقتی اسم ابزار های مختلف برای تهیه قهوه شنیده می شود خیلی ها آن ها را با هم مقایسه می کنند و حتی به اشتباه دنبال بهتر بودن یکی از آن ابزار ها هستند . در حالی که این موضوع کاملا سلیقه ای است و ممکن است هر فرد با توجه به سلیقه شخصی خود عطر و طعم قهوه ای که با یک ابزار خاص دم آوری می کند را بیشتر دوست داشته باشد .

اما امروز قصد داریم در مورد تفاوت های دو ابزار موکاپات و دستگاه قهوه دمی خانگی (فیلترکافی) بیشتر بدانیم. این توضیحات تحت شرایطی است که فرض می کنیم از یک نوع دانه ی قهوه و یک نوع آب برای هر دو ابزار استفاده می شود

دستگاه قهوه دمی خانگی دستگاه قهوه دمی خانگی

انرژی از طریق برق تامین می شود ، این دستگاه به یک فیلتر نیاز دارد که بهتر است کاغذی باشد . به طوری که سابه ی قهوه  داخل آن قرار می گیرد و آب طبق تنظیمات خود دستگاه روی آن ریخته می شود. سپس قهوه ی دم شده به آرامی وارد ظرف یا قوری مخصوص دستگاه شده و آماده نوشیدن است .

خصوصیات قهوه ی دم آوری شده با دستگاه فیلترکافی خانگی :

دستگاه فیلتر کافی دلونگی

قهوه ای رقیق و شفاف دم آوری می شود که شباهت زیادی به قهوه ی تهیه شده با V60 و کِمِکس را دارد .طعمی واضح دارد اگر با قهوه و آب با کیفیتی دم آوری شود ویژگی های طعمی دانه هم احساس می شود .

دستگاه فیلتر کافی بعد از دم آوری

دستگاه موکاپات 

انرژی آن از طریق شعله ی گاز تامین می شود (البته مدل های برقی هم تولید می شود) این ابزار به جز آب و قهوه ی آسیاب شده به چیز دیگری نیاز ندارد .

 آب تا زیر سوپاپ داخل مخزن پر می شود . سپس قیف داخل مخزن قرار می گیرد و سابه ی قهوه داخل قیف ریخته می شود تا کاملا پر شود . حالا دو قسمت موکاپات محکم به هم بسته می شود و در پایان روی شعله قرار می گیرد .

 آب داخل مخزن به نقطه ی جوش می رسد سپس بخار می شود و باعث ایجاد فشار در دستگاه می شود . آب جمع شده توسط بخار در راه خروج داخل لوله ی قیف می رود و وارد سابه ی قهوه می شود . در این مرحله با همان فشار عصاره ی قهوه را از قسمت بالایی دستگاه خارج می کند . قهوه آماده است.روش عصاره گیری با موکاپات

خصوصیات قهوه ی دم آوری شده با دستگاه موکاپات :

معمولا اگر درست عصاره گیری شود مقداری کرمای روی سطح دارد هر چند کرما خیلی زود محو می شود .این قهوه بسیار غلیظ است و بادی زیادی دارد . اگر درست دم آوری شود می تواند تا حدودی ویژگی های طعمی دانه را نشان دهد .

کدامیک برای شما بهتر است ؟(جمع بندی)

اگر اهل سفر هستید و دوست دارید هر کجا که هستید با یک گاز مسافرتی کوچک قهوه ای دلچسب دم آوری کنید موکاپات برای شما مناسب است . موکاپات قهوه ای غلیظ

اگر طرفدار اسپرسو هستید و قهوه با حجم کم و غلیظ را دوست دارید ، می توان گفت موکاپات از لحاظ طعمی و غلظت بسیار نزدیک به اسپرسو است .

موکاپات مدل استیل

اگر شفافیت و نت های طعمی بیشتر برای شما اهمیت دارد و قهوه های با حجم زیاد را می پسندید پس دستگاه فیلتر کافی را پیشنهاد می کنیم . 

میزان کافیین :

در این قسمت باز هم بر می گردیم به موضوع حجم قهوه ، قهوه ی موکاپات با غلظت زیاد و حجم کمتر و قهوه ی فیلتری با حجم زیاد و غلظت کمتر دم آوری می شود . در نتیجه میزان کافیین خروجی تا حدودی یکسان می باشد .