شاید شما هر روز به یک کافه می روید و یک لاته سفارش می دهید ، شاید فرنچ پرس یا شاید هم کارامل ماکیاتو

احتمال دارد خود شما یک باریستا باشید یا یک علاقه مند به صنعت قهوه ، یا در ساده ترین حالت یک فرد علاقه مند به نوشیدنی قهوه  اما اینکه بدانید این نوشیدنی چیست و تفاوت روش ها را بررسی کنید برایتان جذاب تر هم می شود

البته امروزه در مورد تهیه یک نوع نوشیدنی صحبت نمی کنیم بلکه به دو گروه نوشیدنی بر پایه قهوه نگاهی ساده خواهیم داشت.

تا همین چند سال پیش در منو کافه ها و در قسمت قهوه فقط نوشیدنی های بر پایه اسپرسو دیده می شد اما امروزه یک قسمت دیگر به اسم " قهوه دمی " نیز دیده می شود.

  • تفاوت در چیست؟

در واقع اسپرسو و قهوه ی دمی نوعی دانه ی قهوه نیستند بلکه یک روش تهیه قهوه می باشند به طوری که در هر دو روش عصاره ی قهوه در تماس با آب داغ از سابه ی قهوه جدا شده و باعث ایجاد یک نوشیدنی دلچسب به اسم قهوه می شود.

  • تفاوت زمان در دو روش :

زمان و تماس آب و قهوه در روش اسپرسو معمولا زیر 30 ثانیه می باشد .

این مقدار در اکثر روش های قهوه دمی بین 2 تا 4 دقیقه می باشد.

  • تفاوت فشار در دو روش :

یکی از مهم ترین نکات در روش اسپرسو فشار می باشد که باعث خارج شدن مواد جامد بیشتری از سابه و در نتیجه غلظت بالا در این نوع نوشیدنی می باشد.

در اکثر روش های قهوه دمی فشار نقش کمی دارد به جز یکی دو مورد که ترکیب روش هم جواری قهوه و آب به اضافه فشار است که این میزان فشار باز هم به روش اسپرسو نمی رسد.

  • میزان آب و غلظت این دو روش :

بهتر است به نسبت قهوه و آب در این دو روش اشاره کنیم تا تفاوت غلظت در این دو روش را بیشتر متوجه شویم.

در روش اسپرسو معمولا نسبت 1 به 2 یا نسبت 1 به 3 استفاده می شود به این معنی که دو تا سه برابر وزن سابه ی قهوه عصاره گیره انجام می شود و این نشان می دهد یک نوشیدنی با حجم کم و غلظت بسیار زیاد را خواهیم داشت.

اما در روش های قهوه دمی نسبت قهوه به آب بسیار متفاوت هست و در کمترین حالت 1 به 10 می باشد و این نشان می دهد یک نوشیدنی رقیق و باحجم بسیار بیشتر از اسپرسو را خواهیم داشت

  • تفاوت کرما یا همان خامه ی روی سطح

در روش اسپرسو کرما یکی از نشانه های اصلی این نوع روش می باشد البته امروزه میزان کرمای اسپرسو نشانه ی کیفیت نیست و عطر و طعم وغلظت استاندارد هم به همین میزان مهم است اما به هر حال نبودن کرما هم نشانه بسیار بدی می باشد. این لایه ی طلایی روی سطح اسپرسو از ترکیب مواد قندی قهوه و آمینواسیدها ایجاد می شود و از مواد تشکیل دهنده ی آن می توان مواد روغنی و پروتینی را نام برد. همچنین باید بدانیم در ایجاد کرما فشار مهم ترین نقش را در اسپرسو دارد.

در روش دمی این فشار وجود ندارد و در نتیجه معمولا کرمای زیادی ایجاد نمی شود

  • چند مورد از نوشیدنی ها و ابزار های دم آوری با هر دو روش

نوشیدنی های بر پایه اسپرسو :

لاته ، کاپوچینو ، اسپرسو ، آمریکانو ، موکا ، کارامل ماکیاتو 

روش های قهوه دمی :

فرنچ پرس ،کِمِکس ، V60 ، دستگاه های قهوه دمی خانگی ، ایروپرس