عواملی که بر کیفیت قهوه اسپرسو تأثیر می‌گذارند، بسیار زیاد هستند، از جمله آنها می‌توان به انتخاب و نگهداری دستگاه، نوع دانه قهوه، فرآیند آسیاب کردن، فشار و دمای آب، زمان استخراج، و  بسته‌بندی و نگهداری دانه قهوه اشاره کرد. در این مقاله، به برخی از نکات کلیدی که می‌توانند به بهبود کیفیت قهوه اسپرسو کمک کنند، پرداخته می‌شود.

انتخاب دستگاه اسپرسو با کیفیتاستفاده از یک دستگاه اسپرسو با کیفیت و قابل اعتماد می‌تواند تأثیر زیادی در کیفیت نهایی عصاره‌گیری داشته باشد. مطمئن شوید که دستگاه شما دارای تنظیمات مناسب برای فشار و دما است. داشتن دستگاهی با پورتافیلتر حرفه‌ای در سایز 58 می‌تواند کیفیت قهوه اسپرسو را تا حد زیادی افزایش دهد. حتما در نظر داشته باشید که در کنار اسپرسوساز، یک آسیاب قهوه خوب هم تهیه کنید.

انتخاب دانه قهوه با کیفیت 


دانه قهوه باید با دقت انتخاب شود. انتخاب دانه‌های تازه رست و باکیفیت، می‌تواند طعم و عطر قهوه اسپرسو را بهبود بخشد. هر چقدر زمان کمتری از مرحله برشته کاری دانه قهوه گذشته باشد کیفیت عصاره گیری افزایش خواهد داشت. همچنین نوع دانه و ترکیب استاندارد و مناسب هم بسیار مهم است. برندهای قوی معمولاً قبل از فروش محصولات، قهوه خود را آزمایش (کاپینگ) می‌کنند. در قهوه این کار با کاپینگ قهوه انجام می‌شود که تا حد زیادی کیفیت قهوه اسپرسو را افزایش می‌دهد.

آسیاب کردن قهوه

آسیاب کردن دانه‌های قهوه به موقع و به اندازه مناسب تازگیو عطر و طعم قهوه اسپرسو را تا حد چشمگیری حفظ کرده و افزایش می‌هد. جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده دانه قهوه 15 دقیقه بعد از آسیاب شدن 70 درصد از عطر و طعم خود را از دست می‌دهد. در نتیجه آسیاب شدن قهوه دقیقاً قبل از دم‌آوری بسیار مهم است.

کنترل فشار و دمای آب اسپرسوساز

فشار و دمای آب در موقعیت‌های مناسب باید تنظیم شوند. این دو عامل می‌توانند تأثیر زیادی بر استخراج مواد مفید و بالا رفتن کیفیت طعم قهوه اسپرسو داشته باشند.


زمان استخراج مناسب برای قهوه اسپرسو

زمان استخراج قهوه نیز بسیار مهم است. استخراج زیاد می‌تواند منجر به مزه‌ی تلخ و زمان کمتر از اندازه می‌تواند به طعم ضعیف منجر شود. اینکه اسپرسو به طور دقیق در چه زمانی باید عصاره‌گیری شود کاملاً اشتباه است. در مجموع استخراج مناسب زمانی انجام می‌شود که مقدار مناسبی موارد جامدوارد نوشیدنی نهایی شود.


خرید و نگهداری مناسب دانه قهوه اسپرسو

دانه‌های قهوه باید از هر نوع نور، رطوبت، اکسیژن و گرما دور باشد. بهتر است قهوه در بسته بندی مناسب و در داخل محل مناسب مثل کابینت خانه نگهداری شود. اگر دانه را در شرایط مناسب نگهداری کنید زمان بیشتر طول می‌کشد تا قهوه شما اکسید شود.