فقط بعضی مناطق در زمین وجود دارد که می توان در آنجا قهوه را پرورش داد و یا به صورت تجاری به فروش رساند . دلیل اصلی آن نزدیک بودن به خط استوا و شرایط جغرافیایی و آب و هوا می باشد .

به این مناطق کمربند قهوه گفته می شود که به دور کره ی زمین کشیده شده است .

کمربند قهوه

همانطور که درتصویر بالا مشاهده می کنید قسمت میانی زرد رنگ یا همان کمربند قهوه درست بر روی خط استوا قرار گرفته است و هر چقدر از وسط این کمربند دورتر شویم احتمال مناسب بودن منطقه برای پرورش قهوه کمتر خواهد شد .

مناطق قابل کشت قهوه

اگر با دقت به این مناطق نگاه کرده اید متوجه این موضوع شده اید که اکثر این مناطق آب و هوای مرطوب و معمولا پر بارش دارند . بارندگی بیشتر ، رشد درختان را هم افزایش می دهد .


البته ارتفاع مناطق هم به همین میزان در کیفیت پرورش درختان و همچنین کیفیت محصولات تاثیر گذار است . هر چند در ارتفاعات پایین هم محصولات با کیفیت وجود دارد اما هر چقدر ارتفاع مناطق بالاتر باشد چگالی محصول افزایش پیدا می کند و در نتیجه قهوه ای با کیفیت و پیچیدگی طعمی بیشتر خواهیم داشت . 

مزرعه قهوه

مصرف کنندگان قهوه مرتباً از قهوه ای با نت های میوه ای، آجیلی یا شیرین یا هر طعم دیگری صحبت می کنند. اینها طعم های شیمیایی نیستند بلکه ویژگی های ذاتی دانه قهوه هستند . بهتر است نگاهی داشته باشیم به ویژگی های طعمی و عطری قهوه در مناطق مختلف جهان 

قهوه ی خوب و با کیفیت

قهوه های آمریکای جنوبی

کشور هایی مانند آمریکا و کلمبیا هستند. دانه های آمریکای جنوبی در اکثر مواقع اسیدیته ای ملایم یا زیاد دارند . بیشترین طعم یاد هایی که احساس می شود شکلات، آجیل و  کاراملی است.

قهوه ی آمریکای جنوبی مثل برزیل و کلمبیا

قهوه های آمریکای مرکزی

بیشترین تولیدکنندگان در این منطقه مکزیک، گواتمالا و نیکاراگوئه هستند . قهوه های این مناطق نسبت به آمریکای جنوبی طعمی شیرین تر دارند . برای مثال طعم یاد هایی مانند : شکلات شیری ، با نت های کاکائو تلخ و در بعضی مناطقی طعم های آجیلی و میوه ای بیشتر احساس می شود .

قهوه در آمریکای مرکزی مثل مکزیک و گواتمالا

قهوه های آفریقا

در آفریقا تفاوت های طعمی در مناطق بیشتر از نقاط دیگر جهان است . معمولا دارای بادی مناسب و شیرینی زیاد هستند . طعم یاد قهوه های اتیوپی، رواندا، کنیا و بوروندی اغلب میوه ای یا گلی است  به همراه یک اسیدیته متعادل ، دانه های آفریقا معمولا بیشتر از میزان متوسط برشته کاری نمی شوند تا پیچیدگی طعمی آنها به خوبی احساس شود .

قهوه ی آفریقا اتیوپی

قهوه های آسیا

 برای مثال اندونزی پیچیدگی طعمی زیادی ندارد ، بیشتر ربوستا کشت می شود و طعمی چوبی و خاکی دارد . اما در هند میتوان به قهوه های نسبتا با کیفیت تر و همچنین عربیکای مرغوب هم دست یافت . 

قهوه هند

منبع : افترتست / Driftaway Coffee