قهوه ترک :

میشه گفت قدیمی ترین روش دم آوری قهوه در تاریخ این روش هست که از طریق یک قهوه جوش به اسم جذوه انجام می شود ما سعی می کنیم اشاره ای داشته یاشیم به نحوه ی دم آوری و نکات ریزی که باعث بالا رفتن کیفیت دم آوری می شود

.نسبت قهوه به آب در این روش 1 به 10 می باشد . بهتر است در ازای هر یک گرم قهوه 10 میلی لیتر آب استفاده شود به نوعی می شود گفت برای هر فنجان یک قاشق چای خوری سر پر لازم است.دقت داشته باشین روش های مختلفی نسبت به سلیقه ی افرادی که طرفدار این سبک دم آوری هستند در نقاط مختلف جهان وجود دارد حتی خیلی ها ادویه های مختلفی را با توجه به ذاعقه ی شخصی در ترکیب قهوه و آب اضافه می کنند.ولی ما ساده ترین و راحت ترین روش را برای توضیح انتخاب می کنیم.

میزان دم آوری برای یک نفر

ابتدا یک فنجان آب سرد داخل جذوه می ریزیم .سپس پودر قهوه را داخل آن ریخته و سی ثانیه خوب هم میزنیم به دلخواه خود می توانید شکر را هم به ترکیب اضافه کنید.حالا روی شعله ی کم قرار می دهیم.بعد از گذشت یک دقیقه به اندازه پنج بار هم میزنیم.بعد از حدود 3 دقیقه مشاهده می کنیم که کف ایجاد شده روی سطح قهوه در حال جمع شدن است .حالا شعله را خاموش و قبل از اینکه بجوشد آن را بر می داریم و بلافاصله به آرامی داخل فنجان می ریزیم.

نکات ظریف در دم آوری قهوه ترک که می تواند نتیجه ی کار را بهتر کند.

1.برای اینکه زمان دم آوری بالا برود و قهوه ی غلیظ تری آماده شود می توانید به ترکیب اولیه یک تکه یخ کوچک هم اضافه کنید.

2.سی ثانیه قبل از اینکه قهوه به مرحله جوش برسد در حالی که کف روی سطح بالا می آید همزمان جذوه را از دسته گرفته و به صورت عمودی بالا می آوریم و از شعله 30 سانتی متر دور می کنیم سپس می بینیم کف به پایین بر می گردد.حالا دوباره جذوه را روی شعله قرار دهید.این کار را 2 یا سه بار تکرار کنید  و سپس قهوه را داخل فنجان بریزید. با این کار غلظت و کیفیت کف روی سطح قهوه بالا می رود

3.بعداز آماده شد و قبل از ریختن قهوه داخل فنجان ابتدا با یک قاشق کف روی سطح را برداشته و داخل فنجان بریزید سپس از گوشه ی فنجان و به آرامی باقی قهوه را داخل فنجان بریزید.اینکار باعث می شود کیفیت کف روی سطح قهوه در هنگام خالی کردن در فنجان به خوبی حفظ شود.

4.همانطور که قبلا اشاره شد قهوه زمان کوتاهی بعد از آسیاب شدن میزان قابل توجهی از کیفیت خود را از دست می دهد پس بهترین کار آسیاب کردن قبل از دم آوری است اما با توجه به اینکه معمولا برای آسیاب کردن  قهوه ترک باید از مدل های صنعتی استفاده شود بهترین کار خرید قهوه ی تازه آسیاب شده از فروشنده است.

جهت مشاهده و خرید انواع قهوه جوش ها (جذوه) روی لینک زیر کلیک کنید

انواع جذوه