کِمِکس دم افزار شیشه ای که شباهت زیادی به ساعت شنی دارد . این دم افزار در سال 1941 توسط یک مخترع اهل کشور آلمان به اسم " شلمبوم " ساخته شده است . سال ها بعد شرکت کِمِکس در آمریکا بصورت انحصاری تولید این محصول را شروع کرد.

کِمِکس از لحاظ کیفیت دم آوری شباهت زیادی به ابزار های قهوه دمی مثل V60 دارد . از یک فیلتر کاغذی برای دم آوری استفاده می شود .

قهوه ای که با کِمِکس دم آوری می شود معمولا شفافیت بیشتری نسبت به روش های دیگر دم آوری دارد ، دلیل آن هم داشتن فیلتر کاغذی زخیم می باشد. فیلتر های کمکس معمولا در ابعاد بزرگی ساخته می شوند. 

البته برای دم آوری با کمکس فیلتر های فلزی و پارچه ای نیز تولید می شود که هیچ کدام کیفیت و شفافیت ظاهری و طعمی قهوه ی دم آوری شده با فیلتر کاغذی را ندارند.

فیلتر فلزی کمکس

  • طرز تهیه قهوه با دم افزار کِمِکس

روش های مختلف با درجه آسیاب و دمای آب متفاوت برای دم آوری قهوه های تخصصی با کمکس وجود دارد که ما به ساده ترین آن ها اشاره می کنیم. روشی که هر فردی بتواند به راحتی یک قهوه ی خوش طعم و با کیفیت را دم آوری کند. 

لوازم مورد نیاز  برای دم آوری با کِمِکس

  1. ترازو و تایمر
  2. کِمکس ( سایز 3 کاپ) به همراه فیلتر
  3. 20 گرم قهوه آسیاب شده درجه آسیاب متوسط
  4. 320 گرم آب ( دمای 95 درجه سانتی گراد )
  5. ترجیحا یک کتل برای ریزش متمرکز و دم آوری بهتر

ابتدا فیلتر را تا زده و داخل کمکس قرار می دهیم . سپس با آب داغ فیلتر را به خوبی خیس می کنیم. اینکار باعث می شود تا هم طعم کاغذی فیلتر از بین برود و هم کمکس گرم و آماده شروع دم آوری شود . سپس آب داخل کمکس را دور میریزیم.

  • در این دم آوری نسبت 1 به 16 استفاده می شود . یعنی در ازای هر 1 گرم قهوه 16 گرم آب لازم است.

حالا قهوه ی تازه آسیاب شده را داخل کِمِکس ریخته و دم آوری را آغاز می کنیم در حالی که روی زمان و وزن آبی که قرار است روی سطح قهوه ریخته شود هم تمرکز داریم.

در مرحله اول میزان دو برابر وزن قهوه یعنی 40 گرم آب را به آرامی و به صورت چرخشی و دایره ای روی سطح قهوه می ریزیم.

30 ثانیه صبر می کنیم تا بلومینگ انجام شود و گاز دی کسید کربن از قهوه خارج شود.

حالا به آرامی 93 گرم آب را به همان صورت چرخشی روی سطح قهوه میریزیم  و 20 ثانیه صبر می کنیم تا دم آوری انجام شود و سطح آب پایین برود .

 به همین ترتیب 93 گرم دیگر و 20 ثانیه صبر و در مرحله آخر 93 گرم پایانی و 20 ثانیه صبر تا پایان دم آوری برسد 

قهوه ی شما آماده است . به آرامی فیلتر را از داخل کِمِکس بیرون بیاورید و قهوه ی دم آوری شده را داخل فنجان ریخته و نوش جان کنید.

  • دقت داشته باشید برای ظرفیت های بیشتر مثل کمکس 6 کاپ از حداقل دو برابر میزان قهوه و آب ذکر شده استفاده می شود در حالی که تعداد دفعات ربزش تا 4 بار تکرار می شود . و زمان حدود 7 دقیقه نیاز می باشد.