موکاپات همیشه یک راه حل ساده برای تهیه قهوه مورد نیاز شما در هر مکانی می باشد . اما ممکن از بعد از مدتی احساس کرده باشید طعم آن تغییرات منفی داشته است . امروز به این دلایل می پردازیم .

موکاپات

1 . تمیز نکردن موکاپات 

موکاپات هم مثل همه ی ابزارهای دیگر قهوه نیاز به تمیز کردن دارد . ممکن است هر بار که از آن استفاده می کنید بعد از استفاده آن را به خوبی با دست و آب شسته باشید . اما این را هم بدانید که قهوه دارای چربی هایی است که با دست و آب سرد به راحتی پاک نمی شود و بعد از مدتی در موکاپات طعم های منفی ایجاد می کند . توصیه می کنیم ماهی یک بار موکاپات را با یک ابر خالی و آب گرم به خوبی شستشو دهید . سپس با یک دستمال تمیز به خوبی آن را خشک کنید . البته بعضی ها از سرکه یا مواد شستوی قهوه سازها هم استفاده می کنند که ما پیشنهاد نمی کنیم .

به نظافت موکاپات اهمیت دهید

2 . ریز بودن درجه آسیاب 

وقتی درجه آسیاب بیش از حد ریز باشد مواد جامدی که قابل حل شدن در آب هستند بیش از حد استخراج می شوند و طعم های منفی را با خود وارد عصاره نهایی می کنند. یک مقدار کم درجه آسیاب را درشت تر کرده و امتحان کنید . 

ریز بودن بیش از حد سابه باعث تلخی بیش از حد هم می شود

3 . پُر بودن بیش از حد قیف موکاپات 

یکی دیگر از عوامل پر بودن بیش از حد قیف می باشد .برای پر کردن قیف کافی است سطح قهوه صاف و یکدست و دقیقا هم سطح لبه ی قیف باشد .

پر کردن قیف موکاپات تا لبه ی قیف

4 . فشرده کردن سابه 

این کار هم باعث می شود میزان استخراج یه صورت صحیح انجام نشود و به جز خطرناک بودن احتمال داشتن یک فنجان قهوه ی بد را افزایش می دهد 

5 . صبر کردن تا انتها

برای عصاره گیری با موکاپات نیاز نیست تا لحظه ی قطع شدن عصاره صبر کنید . بهتر است بلافاصله بعد از روشن شدن رنگ عصاره گیری شعله را خاموش کرده و قهوه را داخل فنجان بریزید

به رنگ عصاره دقت کنید

نکته : انتخاب نوع دانه یا میزان برشته کاری هم می تواند در طعم قهوه موکاپات تاثیر منفی بگذارد . برای مثال دانه ای که بد یا بیش از حد برشته کاری شده یا انتخاب ترکیبی که میزان دانه ی ربوستای آن بالا است .

همچنین استفاده از آب مناسب برای قهوه هم تاثیر بسیار زیادی در کیفیت نهایی دارد 

که می توانید این مطلب را در اینجابه طور کامل مطالعه کنید