آیا تا بحال به این فکر کرده اید که چرا بعضی اوقات قهوه ای که در کافه ها نوشیده اید طعم متفاوتی با قهوه ای که در خانه تهیه کرده اید دارد؟ حتی زمانی که از همان دانه و دم افزار کافه استفاده کرده اید .

تحقیقات انجام شده نشان می دهد چشمان شما و ظاهر غذای شما در طعم و مزه آن نقش دارد . به همین دلیل است که وقتی به یک رستوران مجلل می روید ممکن است غذای شما طعم بهتری نسبت به غذاهای معمولی داشته باشد که بی دقت در بشقاب شما ریخته می شوند. یک وعده غذایی با دقت چیده شده داخل ظرفی زیبا ممکن است در ذهن شما یک وعده غذایی با کیفیت تر و خوشمزه تر را نشان می دهد و در نتیجه اینطور احساس می شود که طعم بهتری دارد .

فنجان سرامیکی اسپرسو

در واقع در مورد لیوان سرامیکی و جذاب کافه ها هم همینطور است . این بخشی از طبیعت انسان است که مواد خوراکی را بر اساس تمام حواس خود درک کند، نه فقط بر اساس طعم آن ها ، به همین دلیل است که قهوه در فنجان سرامیکی نسبت به فنجان کاغذی طعم بهتری دارد . 

وزن فنجان و بافت آن نیز می تواند نقش مهمی در ایجاد حالت ذهنی شما برای لذت بردن بیشتر از قهوه داشته باشد . همچنین فنجان سرامیکی نسبت به فنجان های کاغذی یا فلزی تک جداره عایق بهتری برای حفظ دما می باشد و همچنین طعم قهوه هم با خنک شدن بسیار تغییر خواهد کرد .

 

شاید برای شما جالب باشد ، رنگ و طرح فنجان شما در طعم قهوه شما نقش دارد. فنجان های سرامیکی امکان طراحی های واضح تر و لعاب های زیبا را فراهم می کند که در طعم و لذت نوشیدن قهوه ی شما تاثیر مستقیم خواهد داشت.
تحقیقات انجام شده توسط مجله Flavor نشان داد که بسیاری از قهوه نوش ها فکر می کردند قهوه در فنجان سفید طعم شیرین تری دارد. همچنین این افراد احساس می کردند که تفاوت‌های قابل‌توجهی در طعم همان قهوه در لیوان‌های آبی و شفاف وجود دارد.

فنجان سرامیکی قهوه

طعم قهوه در لیوان های مختلف

فنجان های سرامیکی : 

همانطور که قبلا به آن اشاره کرده ایم فنجان های سرامیکی بهترین گزینه برای نوشیدن قهوه می باشند . هم از لحاظ جنس و حفظ دما و هم از لحاظ ظاهر و طرح می تواند تاثیر مثبتی در طعم و ذهن ما ایجاد کند .

لیوان های پلاستیکی :

قهوه یک نوشیدنی گرم است ، در صورت نداشتن ظرف ایمن، می تواند به مرور زمان بر پلاستیک و مواد شیمیایی تاثیر منفی ایجاد کند . پلاستیک ها همچنین می توانند بوها، طعم ها و روغن ها را جذب کنند. همچنین اگر از یک ظرف پلاستیکی برای مدت زمان طولانی استفاده کنید اوضاع بد تر هم خواهد شد .

لیوان پلاستیکی

فنجان های کاغذی :

قطعا همه ی ما تجربه ی نوشیدن قهوه در فنجان های کاغذی را بسیار زیاد داشته ایم . در واقع لیوان های کاغذی برای نوشیدنی های سرد مناسب تر است . در اکثر فنجان های کاغذی وقتی قهوه ی داغ داخل فنجان ریخته می شود بوی مقوا نیز به مشام می رسند . این اتفاق مطمئناً سیستم بویایی شما را مختل می کند و قهوه شما را بسیار بد به نظر می رساند. بهترین راه حل این است که با لیوان شخصی خود برای قهوه های بیرون بر وارد کافه ها شوید با این کار کاغذ کمتری هم مصرف می شود و در کنار قهوه ی بهتر کمک زیادی هم به حفظ طبیعت خواهید کرد .

لیوان کاغذی قهوه

فنجان ها و لیوان های استیل

این فنجان ها به سرعت گرما را وارد نوشیدنی می کنند و اگر دوجداره نباشند خیلی سریع هم سرد می شوند . همچنین اگر جنس استیل غیر استاندارد باشد می تواند طعم فلزی به نوشیدنی شما بدهد .

لیوان های فلزی تک جداره

فنجان های شیشه ای

شاید بتوان گفت بهترین گزینه بعد از لیوان های سرامیکی جنس شیشه ای می باشد . شیشه گرما را به خوبی سرامیک نگه نمی دارد و از لحاظ ظاهری هم تنوع و زیبایی سرامیک را ندارد اما از لحاظ حفظ کیفیت و خالص بودن طعم مثل فنجان های سرامیکی عمل می کند .

فنجان شیشه ای قهوه