دمای آب نقش بسیار مهمی در دم آوری و کیفیت عصاره گیری ما خواهد داشت . نکته ای که خیلی کم به آن توجه می شود .شاید شما هم این را تجربه کرده اید که قهوه ای بسیار با کیفیت را تهیه کرده ولی هر چقدر هم دم آوری را طبق استاندارد ها انجام می دهید و از آب با کیفیتی هم استفاده می کنید باز هم طعم های نا مطلوب را در قهوه ی تهیه شده احساس می کنید . در این شرایط پیشنهاد می کنیم به دمای آب بیشتر دقت کنید .

اسپرسو

هر چقدر میزان برشته کاری ما رو به تیرگی می رود لازم است دمای آب جهت دم آوری را پایین تر بیاوریم . ساختار دانه ای که در فرایند رست قهوه تیره تر شده است ، شکننده تر هم می باشد در نتیجه آب هم راحت تر مواد جامد قابل حل شدن را استخراج می کند و به سمت فنجان نهایی حرکت می دهد . 

roast coffee level

اگر دمای آب بیش از حد بالا باشد حل شدن این مواد هم راحت تر و سریع تر انجام می شود و احتمال انتقال طعم های نا مطلوب را به داخل فنجان افزایش می دهد . 

chemex

بهترین میزان دمای آب جهت دم آوری قهوه را در تصویر زیر مشاهده می کنید .

دمای آب مناسب جهت دم آوری قهوه

پیشنهاد می کنیم در روش های عصاره گیری تحت فشار (در صورتی که دمای آب دستگاه یا ابزار مورد نظر قابل تنظیم باشد) از آب با دمای بین 88 تا 91 درجه سانتی گراد استفاده کنید تا بهترین نتیجه را در عصاره گیری خود داشته باشید .

espresso