معمولا میزان برشته کاری دانه ها به سه قسمت اصلی تقسیم بندی می شود . روشن ، متوسط ، تیره و دیگر درجات بین این 3 قسمت تقسیم بندی می شود مانند : مدیوم دارک (متوسط تیره)

از راست به چپ ، دارک رست ، مدیوم رست ، لایت رست

آیا در هنگام خرید قهوه به رنگ و میزان برشته کاری آن ها دقت کرده اید؟ 

هر کدام از این درجات می تواند چه ویژگی هایی برای کیفیت قهوه ی دم آوری شده داشته باشد؟

  • قهوه ی برشته کاری تیره Dark Roast

زمانی که میزان برشته کاری را از لحاظ زمانی افزایش می دهند رنگ دانه رو به تیرگی می رود . اگر این کار به طور اصولی و استاندارد انجام شود می تواند ویژگی های جالبی داشته باشد اما اگر غیر حرفه ای برشته کاری شود از لحاظ عطر و طعم رو به سوختگی می رود و حتی برای دستگاه گوارش هم نامناسب است .

میزان برشته کاری تیره Dark Roast

این دانه ها معمولا دارای نت های طعمی شکلات تلخ و آجیلی هستند . اگر به روش اسپرسو دم آوری شود کرمای روی سطح بیشتری دارد و رنگ کرما معمولا طلایی است که از نظر خیلی از باریستاها جز نشانه های کیفیت می باشد هرچند این تفکر اشتباه است و کرمای روی سطح دلیل بر کیفیت عصاره گیری نمی باشد . رنگ تیره برشته کاری کاملا بدون پیچیدگی خاصی از لحاظ نت های طعمی است در نتیجه برای روش های قهوه دمی و ریزشی پیشنهاد نمی شود .عصاره گیری اسپرسو

  • قهوه ی برشته کاری روشن Light Roast

زمان برشته کاری کمتر نسبت به درجات دیگر باعث می شود رنگ این دانه ها روشن تر باشد .

 معمولا این دانه ها دارای نت ها طعمی میوه و گلی هستند و طعم شیرین تری نسبت به درجات دیگر برشته کاری دارند . اگر بخواهیم روش هایی مناسبی را برای این دانه ها معرفی کنید روش های قهوه دمی هستند .

دم آوری کمکس

 این دانه ها با توجه به برشته کاری کمتر ، اکثر ویژگی های طعمی را حفظ می کنند و بهترین گزینه برای آزادسازی و استخراج این طعم ها روش های ریزشی می باشد . هر چقدر میزان برشته کاری روشن تر باشد اسیدیته ی قهوه افزایش پیدا می کند در نتیجه ممکن است در روش های دم آوری تحت فشار مانند اسپرسو و موکاپات میزان اسیدیته بیش از حد احساس شود و طعم ترش بیش از حد را داشته باشیم .

  • قهوه ی برشته کاری متوسط Medium Roast

رست‌های متوسط معمولا تعادل بهتری بین طعم‌های شیرین و تلخ دارند و می‌توانند به خوبی با همه ی روش های عصاره گیری و دم آوری مطابقت داشته باشند . 

میزان برشته کاری متوسط medium roast

برای مثال قصد خرید قهوه ای را دارید و می خواهید برای دو روش اسپرسو و قهوه دمی خانگی (فیلترکافی) یک دانه را تهیه کنید بهترین گزینه عربیکای رُست متوسط می باشد . هر چند این میزان برشته کاری برای دانه ها احتمال حس کردن نت های پیچیده ی طعمی را کاهش می دهد اما تا حدودی میتواند این ویژگی ها را در خود حفظ کند و با دم آوری صحیح آن ها را استخراج و وارد فنجان شما کند . بهترین گزینه برای سلیقه های مختلف میزان رُست متوسط می باشد .

منبع : افترتست / theheartybrew