یک دانه ی قهوه که به خوبی برشته کاری شده را در نظر بگیرید . داخل یک بسته بندی کاملا استاندارد و مناسب نگهداری قهوه ، این دانه تا زمانی که پوسته ی بیرونی آن به شکلی که مشاهده می کنید دور قسمت داخلی را پوشش داده است به خوبی از ترکیبات فرار ، روغن های داخل دانه و موادی که قابل حل شدن در آب هستند محافظت می کند . اما به بلافاصله بعد از اینکه پوسته ی بیرونی شکسته شود همه چیز به سرعت تغییر می کند .

دانه ی قهوه قبل از آسیاب شدن

به همین دلیل نگاهی می کنیم به چند عامل مهم که باعث می شود قهوه بعد از آسیاب شدن با سرعت زیادی کیفیت خود را از دست بدهد.


آلودگی  

روغن های داخل دانه نسبت به آلودگی محیط و بویی که در اطراف وجود دارد بسیار حساس هستند . این روغن ها یکی از دلایل اصلی بوجود آمدن عطر و طعم قهوه بعد از تماس با آب می باشند . حفظ دانه در محیطی بدون آلودگی و بو در کیفیت نهایی نوشیدنی بسیار تاثیر گذار است.

بوی محبط اطراف می تواند برای دانه کیفیت منفی داشته باشد

اکسیژن 

سلول ها و بافت داخلی دانه قهوه حاوی تعداد بسیار زیادی ترکیبات فرار هستند که در تولید عطر و طعم های جذاب قهوه بیشترین تاثیر را دارند . این ترکیبات فرار بلافاصله بعد از آسیاب شدن با اکسیژن تماس برقرار کرده و باعث ایجاد اکسیداسیون در قهوه می شوند . به زبانی ساده تر می توان گفت قهوه 15 دقیقه بعد از آسیاب شدن حدود 60 درصد از عطر و طعم های اصلی خود را از دست می دهد .

سابه ی قهوه

رطوبت ، گرما و نور مستقیم

روغن های محلول در آب یکی از مهم ترین دلایل برای داشتن یک نوشیدنی با پیچیدگی طعمی فراوان می باشد . وقتی قهوه را آسیاب می کنیم این روغن ها بر اثر عوامل ذکر شده با سرعت زیادی رقیق می شوند و کیفیت خود را از دست می دهند.

دانه قهوه در درجات مختلف برشته کاری

کاهش دی اکسید کربن

مقدار زیادی گاز دی اکسید کربن در فرآیند برشته کاری دانه در داخل آن ایجاد می شود . این گاز یک دلیل مهم برای حفظ و نگهداری ترکیبات فرار و روغن های داخل دانه می باشد . مشکل از جایی آغاز می شود که سطح تماس افزایش پیدا می کند و با آسیاب شدن دانه در حدود یک دقیقه بعد 80 درصد از این گاز کاملا خارج می شود .

اگر به عطر و طعم قهوه ی خود اهمیت می دهید یک آسیاب تهیه کنید دستی یا برقی بودن آسیاب مهم نیست در واقع مهم ترین نکته این است که میزان مصرفی قهوه دقیقا قبل از استفاده شدن آسیاب شده باشد .

بلومینگ و لحظه خارج شدن گاز دی اکسید کربن در حین دم آوری

نکته : برای دم آوری به روش قهوه ترک ما به سابه ی قهوه بسیار ریز نیاز داریم . معمولا آسیاب هایی که در خانه ها استفاده می شود (دستی و برقی) امکان آسیاب کردن برای قهوه ترک را ندارند . در نتیجه باید این کار را آسیاب های صنعتی انجام دهند ،پس به اجبار باید قهوه را برای روش ترک بصورت آسیاب شده تهیه کنیم . حداقل کاری که می توانیم انجام دهیم این است که قهوه ترک را به میزان کمتر و با تعداد دفعات بیشتر خریداری کنیم .


قهوه آسیاب شده مناسب قهوه ترک