همان طور که در مطالب قبلی به آن اشاره کردیم گیاه قهوه دارای دو گونه ی اصلی می باشد که بیشترین مصرف را بین دوست داران قهوه در دنیا دارد .

عربیکا و ربوستا ، اما این دو گونه چه تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند ؟ 

در این مطلب سعی کرده ایم به مهم ترین آنها اشاره کنیم .

دانه های عربیکا و ربوستا

ظاهر فیزیکی دانه ها

دانه های ربوستا معمولا ظاهری گردتر نسبت به عربیکا دارند و خط وسط آن ها صاف است . دانه های عربیکا دارای خط وسط شکسته و ظاهر بیضی شکل هستند . همچنین رنگ آن ها (دانه سبز) نسبت به ربوستا روشن تر است .

دانه سبز قهوه

عربیکا و ربوستا

ارتفاع رشد درختان

درخت ربوستا حداکثر تا ارتفاع 600 متر بالاتر از سطح دریا امکان رشد دارد و در مقابل آفات کشاورزی مقاومت بسیار بیشتری نسبت به عربیکا دارد . این در حالی است که درخت عربیکا در ارتفاعات بسیار بیشتر از 600 متر از سطح دریا امکان رشد دارد.

coffee

تفاوت های طعمی

قهوه های ربوستا معمولا دارای اسیدیته پایینی هستند . مزه های خاکی و کائوچویی از ویژگی های این نوع قهوه می باشد . قهوه های عربیکا معمولا دارای اسیدیته بیشتر و مزه های میوه ای و گلی هستند .

طعم قهوه عربیکا و ربوستا

میزان تلخی و شیرینی

دانه های عربیکا در ارتفاعات بالاتر و دمای کمتری پرورش پیدا می کنند و همین باعث می شود تا سرعت پرورش عربیکا کاهش پیدا کند . در نتیجه زمان پرورش بیشتر و میزان قند بوجود آمده در دانه هم افزایش خواهد داشت . این اتفاق در دانه های ربوستا مشاهده نمی شود به همین دلیل میزان قند ربوستا کمتر می باشد و یکی از دلایل اصلی تلخی بیشتر در ربوستا می باشد .

مقایسه میزان کافئین

کافئین یک ماده ی دفاعی است که گیاه قهوه در هنگام وجود خطر آفات و احتمال آسیب دیدگی از خود تولید می کند . هر چقدر میزان خطر بیشتر باشد احتمال تولید کافئین در دانه بالاتر می رود .

دانه های عربیکا در ارتفاعات بالاتر و آب و هوای خنک تری پرورش پیدا می کنند و در این آب و هوا احتمال وجود آفات کمتر می باشد در نتیجه نیاز کمتری به تولید کافئین دارد . اما برای ربوستا در ارتفاعات پایین تر احتمال حمله بیشتری از سمت آفات وجود دارد ، در نتیجه باید کافئین بیشتری برای دفاع از خود تولید کند .

کافیین