یکی از رایج ترین سوالات در مورد قهوه نحوه ی صحیح خرید دانه می باشد . اینکه چه مدت از زمان برشته کاری قهوه گذشته باشد یا اگر بصورت آسیاب شده تهیه شده چه مدت می توان با کیفیت اولیه از آن استفاده کرد .

دانه قهوه بعد از رست

تا بحال به نحوه ی کار باریستاها در کافه دقت کرده اید ؟ حداقل یک آسیاب درکنار دستگاه اسپرسو قرار گرفته تا قهوه بصورت تازه آسیاب شده عصاره گیری شود . یعنی باریستا درست قبل از استفاده میزان مورد نظر را آسیاب می کند ، این یکی از همان دلایلی است که باعث ایجاد این پرسش خواهد شد : " چرا قهوه ی کافه یه چیز دیگه ای هست؟! "

اکسیداسیون در قهوه

تعریف ساده ی اکسیداسیون : فرایندی که در آن یک ماده در تماس با اکسیژن تغییر می کند .

در واقع اکسیژن برای ما به معنی زندگی می باشد اما در برخی موارد بسیار تخریب کننده است . نمونه این مواد را می توانید در آهن های زنگ زده یا میوه هایی که چند روز داخل سبد با اکسیژن تماس داشته اند مشاهده کنید . این واکنش در دنیای قهوه نوعی بیات شدگی قهوه می باشد . 

کیفیت یک عدد سیب بعد از تماس با اکسیژن

در حین فرآیند برشته کاری قهوه مقدار قابل توجهی دی اکسید کربن داخل دانه ی قهوه ذخیره می شود . دقیقا بعد از پایان برشته کاری خارج شدن گاز دی اکسید کربن از دانه ی قهوه آغاز شده و با آهستگی خارج می شود .

برشته کاری دانه قهوه

 این اتفاق باعث می شود اکسید شدن قهوه طولانی تر شود ولی اگر دانه ی قهوه را آسیاب کنید این اتفاق با سرعت بسیار زیادی رخ می دهد یعنی کمتر از 45 دقیقه ! واضح تر بگویم نهایتا تا 45 دقیقه بعد از آسیاب شدن ، دانه ی قهوه بالای 80 درصد عطر و طعم های جذاب خود را از دست می دهد. 

قهوه ی آسیاب شده

کیفیت قهوه ی تهیه شده

وقتی قهوه ای را که مدت زمان زیادی از برشته کاری آن گذشته است را استفاده می کنیم از لحاظ عطر و طعم قهوه ی تهیه شده کاملا بی کیفیت می باشد به طوری که هیچ عطر و طعم ماندگار و پیچیده ای در دهان احساس نمی شود . همچنین از لحاظ ظاهر عصاره گیری هم می توان قدیمی بودن قهوه ی برشته کاری شده را تشخیص داد به شرطی که نکاتی مثل دمای آب دستگاه ، وزن سابه ، درجه صحیح آسیاب ، فشردگی صحیح قهوه ی داخل بسکت و تازه آسیاب شدن قهوه رعایت شود .

به تصویر زیر دقت کنید 

عصاره گیری قهوه های مختلف

راه حل : 

  1. بهتر است یک آسیاب قهوه تهیه کنید ، دستی یا برقی بودن آن اهمیتی ندارد مهم تازه آسیاب شدن دانه می باشد .
  2. نگهداری در ظرف های مناسب : از ظرفی استفاده کنید که از نفوذ اکسیژن ، نور ، گرما و رطوبت تا حد زیادی جلوگیری کند . گاهی اوقات نگهداری در همان بسته بندی که قهوه ی خریداری شده در آن قرار دارد بهتر از ظرف های معمولی است . به شرطی که بسته بندی  استاندارد و مناسب نگهداری قهوه باشد .یک نمونه بسته بندی استاندارد قهوه استارباکس
  3. در مورد تاریخ برشته کاری قهوه سوال کنید تا به تازه رست بودن دانه اطمینان داشته باشید .قهوه ی تازه رُست شده تهیه کنید