وقتی دانه های سبز قهوه برشته می شوند دقیقا بعد از فرایند رست ، کم شدن میزان عطر و طعم در دانه آغاز میشود 

برشته کاری قهوه

هر چقدر دانه در شرایط بهتری نگهداری شود سرعت از دست دادن عطرو طعم کمتر می شود . اکسیژن ، نور ، گرما و رطوبت مهم ترین دلایل برای کم شدن کیفیت قهوه می باشند و هر چقدر از این موارد دور نگهداری شود کیفیت دانه بیشتر حفظ می شود .

حالا فرض کنید قهوه را آسیاب کرده اید به این موضوع دقت کنید که سطح تماس قهوه و اکسیژن تا چه حد افزایش خواهد داشت و سابه ی قهوه با سرعت باور نکردنی همه عطر و طعم اصلی خود را از دست می دهد . پس بهترین راهکار این است که قبل از عصاره گیری میزان مورد نیاز جهت دم آوری را آسیاب کنیم و باقی مانده را بصورت دانه نگهداری کنیم . دقت داشته باشید قهوه حدود سی دقیقه بعد از آسیاب شدن بالای هشتاد درصد از عطر و طعم خود را از دست می دهد .

پیشنهاد ما به شما این است که برای دستگاه اسپرسو یا هر ابزاری که در خانه استفاده می کنید یک عدد آسیاب تهیه کنید . فرقی نمی کند آسیاب دستی باشد یا برقی مهم این است که برای ابزار شما تنظیم گردد و قبل از عصاره گیری قهوه ی شما را آسیاب کند . 

آسیاب دستی قهوه

همه ی آسیاب ها چه صنعتی و چه خانگی ، دستی با تیغه سرامیکی یا فلزی همه ی این موارد باید توسط شما تنظیم شود و اگر از حالت پیشفرض (بر اساس علامت ها) دستگاه استفاده کنید احتمالا قهوه ی خوبی عصاره گیری نخواهید کرد. چون هر روش ، هر دستگاه اسپرسو ، هر آب دم آوری و هر دانه ممکن است نیاز به تغییر درجه آسیاب داشته باشد . همچنین دما و شرایط محیطی آسیاب و دستگاه هم در تنظیم آسیاب تاثیر زیادی دارد .

باید به نظافت آسیاب ها توجه شود . با توجه به میزان مصرف باید تیغه ها به موقع تمیز شود . قرص های مخصوص و روش های مختلفی برای تمیز کردن آسیاب برقی وجود دارد که بعدا به طور کلی به آنها اشاره می کنیم . اما برای آسیاب های دستی باید تیغه ها باز شود و به خوبی شستشو داده شود تا چربی ها کاملا از روی تیغه برداشته شود .

تمیز کردن آسیاب دستی

نکته : از آسیاب های دستی بهتر است برای قهوه ترک استفاده نکنید . زیرا نیاز است تا تیغه ها بیش از حد به هم نزدیک شوند و احتمالا با ساییده شدن به هم خیلی زود کیفیت تیغه کم می شود . 

نکته دوم : از آسیاب های دستی می توان به راحتی برای اسپرسوساز ها استفاده کرد و مشکل خاصی به وجود نمی آید . مخصوصا اسپرسوساز های خانگی چون درجه آسیابی شبیه به موکاپات دارند.